Southwest Oklahoma Municipal Election Slates Set - KSWO, Lawton, OK- Wichita Falls, TX: News, Weather, Sports. ABC, 24/7, Telemundo -

Southwest Oklahoma Municipal Election Slates Set

Posted: Updated:

The April 2nd municipal elections are set, with some offices being won unopposed and some undecided until election day. Some offices were left empty.

Offices and candidates who filed were:

 

CADDO COUNTY

Anadarko

Vice Mayor: Bryan Wilke, Wesley Callahan, and Patrick M. Hayes.

Ward 3: John S. Dameron, Jr. and Jeremy Hall

Ward 4: J.J. Vance

Ward 5: Brandon Bussell, Stephanie Novotny, and Thomas M. Thompson

Ward 1: (unexpired two-year term) none.

 

Apache

Three Trustees: Jane Payne, Jim McCarty, Mike Love, Robert L. Crews III, Bobby J. Muse, Becky Skinner

Clerk/Treasurer: Karen J. Ritter

 

Carnegie

Three Trustees: Johnnie J. Goergen, Johnny L. Clinton, Angela Knauss

Treasurer: Judy Patterson

 

Cement

Three Trustees: Davene A. Bazhaw, Wiley W. Cocheran, Linda A. Kawa, Kathy Harris, Mary Jackson

Treasurer: Terena L. Remy

Trustee At Large: (unexpired two-year term) Travis Clift

 

Cyril

Two Trustees: none

Two Trustees: (unexpired two-year term) Nina K. Short, Allyene Luna

 

Fort Cobb

Trustee: Lizabeth S. Oliphant and Louie V. White, Jr.

Clerk/Treasurer: Patti Shelite

 

COTTON COUNTY

Temple

Trustee 2: Joe D. Keaton

Trustee 4: Stephanie Holden


COMANCHE COUNTY

Cache

Mayor: Jim Myers, William Gregory, Joey Dunivan, Shawn Komahcheet

Clerk: Rhoda Thomas

Ward 1: Manny Vega

Ward 3: Stephen M. Red Elk

Ward 2: (unexpired two-year term) Joe P. Brady, Jr.


Elgin

Mayor: Larry Thoma, Jana Barker

Ward 1: Scott Richards

Ward 3: Jeff Snow

 

Geronimo

Ward 2: Joanie Sutton

Ward 4: John J. Roche

City Clerk: Leah VanNoy, Ashley Kern

City Treasurer: Amanda L. McKenna

Police Chief: David Johnston

 

Indiahoma

Trustee: Juanell M. Webster

 

Chattanooga

Trustee: Phillip Humble

Treasurer: Kim Fortney

 

Faxon

Trustee: None.

 

Fletcher

Treasurer: Cari Holden

Trustee 2: Dick Herrin

Trustee 4: Douglas Stamper

Trustees 3 and 5: (unexpired two-year terms) None.


Medicine Park

Trustee 2: Hank Sabine, Larry P. Meese, Candace McCoy

Trustee 4: Mark C. Wicks, Odus M. Hennessee

 

Sterling

Trustee 2: Michael W. Hudson

Trustee 4: Jason Dodson

Trustee 5: (unexpired two-year term) James Crow

 

GRADY COUNTY

Rush Springs

Trustees 2 and 4: Matt Williams, Richard B. Krey, Gary D. Manning, Janice Strange, Chris Long

 

GREER COUNTY

Mangum (Election Scheduled for March 12)

Mayor: None.

Finance Commissioner: None.

Police and Fire Commissioner: None.


Granite

Clerk: Laquita Paty

Two Trustees: None.

 

HARMON COUNTY

Hollis

City Council at Large: Kendall Williams

Ward 3: Jesse Cantu

Ward 4: Tammy Worthen

 

JACKSON COUNTY

Altus

Clerk/Treasurer: Debbie Davis and Opal Collins

Ward 1: David Brown, Rick Henry, Jim Wilson

Ward 2: Michael T. Beason

Ward 3: Perry Shelton, Tommy J. Hobbs, Tony Paradis

Ward 4: Jack Smiley, Dwayne E. Martin, Jimmy Geigle


Blair

Trustee 2: None

Trustee 4: Fred Armstrong

 

Duke

Two Trustees: Todd Warren, Herbert Turner

 

Eldorado

Three Trustees: Collins Miller, Scott Goss, Carolyn D. Boyd, Ronnie Dickman, and Clyde Hill, Jr.

 

Headrick

Two Trustees: Danny Fort.

 

Martha

Trustee: None.


Olustee

Two Trustees: Gage O. Moede, Don Buescher, Ramiro Garcia, Dean A. McConiha

Clerk/Treasurer: (Two-year unexpired term) Cindy Moellering

 

KIOWA COUNTY

Hobart

Ward 3: Rick Hopson

Ward 4: Robert Eric John

At Large: Tom Talley, Landon E. Hise

 

Snyder

Ward 1: Bob Sproat

Ward 2: Connie Tubbs, Michael Atkinson

Ward 4: (two-year unexpired term) Geoffery O. Parker, Jessica L. Anderson

 

Mountain Park

Two Trustees: Ronald Dempsey, Orren Stanley Walker

 

Mountain View

Three Trustees: Tony Harrison, Elizabeth Neal, Larry Cozadd, Don Red Thompson, Harlin W. Eakins

 

Roosevelt

Trustee: Nolan McCall, Krystal Lancaster, Jerry Melton

 

Gotebo

Treasurer: Rhonda Hestand

Clerk: (unexpired two-year term) Nicole Thurman

Two Trustees: Randy Gonzalez (two-year term), Audrey Hines (four-year term)

 

Lone Wolf

Three Trustees: David D. Morris, Brian K. Tahbonemah, Kathy Broson

 

STEPHENS COUNTY

Duncan

Ward 3: Tommy Edwards

Ward 4: Rickey Mayes

 

Comanche

Ward 1: Deborah S. Hancock

Ward 2: Sharon Cain

 

Velma

Trustee 2: Charles Maxwell, Jr., Wisnton Dumas

Trustee 4: Shawn Enloe

 

Central High

Trustee 1: Julie McKinney

Trustee 3: Laurie K. Bethune

Trustee 5: Joseph E. Bayones

Town Clerk: None.

 

TILLMAN COUNTY

Frederick

Ward 4: Robert Meador

At Large: Eddie Lee Whitworth, Chuck Akin

Ward 3: Wanda Jo Eviage

 

Tipton

Treasurer: Jed Lovejoy, Doris Janell Romines

Ward 2: Marvin D. Huff, Alton Davis

 

Hollister

Trustee 3: (two-year unexpired term) Jacky Calhoun

Trustee 1: David Ray Wayman

Trustee 2: Robert Harrison, Sr.

 

Manitou

Trustee 2: Michael Anderson

Trustee 3: Nicholas Toomer

 

Davidson

Trustee 2: Richard Marshall

 

Grandfield

Ward 5: Kent Kinzer

Ward 1: Landon Hunt

Ward 3: Don Davis

Ward 4: Brian Thompson

Powered by WorldNow
KSWO-TV, 1401 SE 60th Street
Lawton, OK 73501

Telephone: (580) 355-7000
Fax: (580) 357-3811
Email: news@kswo.com

All content © Copyright 2000 - 2014 Worldnow and KSWO. All Rights Reserved. For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.