Candidates file for federal, state, legislative, judicial offices

Published: Apr. 15, 2022 at 9:16 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

OKLAHOMA, Okla. (KSWO) - Candidates end their filing for federal and state offices.

Governor:

  • Kevin Stitt (R-Oklahoma City)
  • Mark Sherwood (R-Broken Arrow)
  • Joel Kintsel (R-Oklahoma City)
  • Moira McCabe (R-Oklahoma City)
  • Natalie Bruno (L-Edmond)
  • Connie Johnson (D-Oklahoma City)
  • Joy Hofmeister (D-Tulsa)
  • Ervin Stone (I-Nichols Hills)

United States Senator (Unexpired - Inhofe’s seat):

  • Markwayne Mullin (R-Westville)
  • T.W. Shannon (R-Oklahoma City)
  • Alex Gray (R-Nichols Hills)
  • Nathan Dahm (R-Broken Arrow)
  • Luke Holland (R-Tulsa)
  • Adam Holley (R-Bixby)
  • Jessica Jean Garrison (R-Owasso)
  • Laura Moreno (R-Edmond)
  • Michael Coibion (R-Bartlesville)
  • Kendra Horn (D-Oklahoma City)
  • Ray Woods (I-Cleo Springs)

United States Senator:

  • James Lankford (R-Edmond)
  • Jackson Lahmeyer (R-Owasso)
  • Kenneth D. Blevins (L-Sand Springs)
  • Jason Bollinger (D-Oklahoma City)
  • Madison Horn (D-Oklahoma City)
  • Arya Azma (D-Norman)
  • Brandon Wade (D-Bartlesville)
  • Michael L. Delaney (I-Norman)

Attorney General:

  • John O’Connor (R-Tulsa)
  • Gentner Drummond (R-Hominy)
  • Lynda Steele (L-Warr Acres)

United States Representative - District 03:

  • Frank Lucas (R-Cheyenne)
  • Wade Burleson (R-Enid)
  • Stephen Butler (R-Yukon)
  • Jeremiah A. Ross (D-Bristow)

United States Representative - District 04:

  • Tom Cole (R-Moore)
  • James Taylor (R-Oklahoma City)
  • Mary Brannon (D-Washington)

Oklahoma State Representative - District 50:

  • Deborah Campbell (R-Duncan)
  • Marcus McEntire (R-Duncan)
  • Jennifer Sengstock (R-Comanche)

Oklahoma State Representative - District 63:

  • Trey Caldwell (R-Faxon)
  • Gunner Ocskai (L-Lawton)

Oklahoma State Representative - District 64:

  • Rande Worthen (R-Lawton)
  • Kyle Meraz (D-Lawton)
  • Zachary Walls (I-Lawton)

Oklahoma State Representative - District 65:

  • Toni Hasenbeck (R-Elgin)
  • Jennifer Kerstetter (D-Marlow)

Superintendent of Public Instruction:

  • John Cox (R-Peggs)
  • April Grace (R-Norman)
  • Ryan Walters (R-Edmond)
  • Eilliam E. Crozier (R-Union City)
  • Jena Nelson (D-Edmond)

District Judge - District 5, Office 2:

  • G. Brent Russell (non-partisan Duncan)
  • Bobby Lewis (non-partisan Duncan)

District Judge - District 5, Office 3:

  • Steven Crow (non-partisan Lawton)
  • Jay Walker (non-partisan Lawton)

District Judge - District 5, Office 4:

  • Brad Cox (non-partisan Lawton)
  • Scott Meaders (non-partisan Lawton)

Elections for Lieutenant Governor, State Senator, State Representatives, District Attorneys, District Judges, State Auditor, State Treasurer, Commissioner for Labor and Corporate Commissioner can be found here.

Copyright 2022 KSWO. All rights reserved.